Synagoga trafi w inne ręce

Żydowska synagoga, która znajduje się przy ul. Bydgoskiej 22 w Fordonie, zmienia swojego właściciela. Synagoga, która do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcje sakralne, po 1939 r. została przekształcona przez Niemców w kino. Również po wojnie jej rola nie uległa zmianie, najpierw znajdowało się tam kino „Robotnik”, a później „Wisła”.

 

Od kilku lat bożnicą zajmowała się Fundacja Yakiza, udało jej się wyremontować dach i jego więźbę oraz elewację. Możliwe to było dzięki pozyskanym funduszom – ponad milion zł z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego i Ministerstwa Kultury.

 

Fundacja Yakiza postanowiła jednak oddać budynek Fundacji dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Nowy właściciel zapewnia, że będzie kontynuował starania poprzedników, aby w przyszłości powstał w tym miejscu ośrodek kultury alternatywnej i muzeum żydowskie.

 

Na razie planowane jest sporządzenie kosztorysu remontów, ale już teraz wiadomo, że potrzeby są ogromne. Fundacja dla UKW planuje szukać sponsorów i pozyskać fundusze z różnych źródeł, albowiem szacowany koszt prac może wynieść nawet 7 mln zł.

 

Fot.  blog  Historyczna Kopalnia Fordon

 

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close