Z życia Fordonu

Rynek w Starym Fordonie – konkurs rozstrzygnięty

W konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania i aranżacji przestrzeni rynku w Starym Fordonie wzięło udział kilka pracowni architektonicznych, w sumie wpłynęło 11 projektów. Najciekawszy okazał się projekt architektów z Poznania.

W projekcie wydzielono kilka przestrzeni rynku, miejsca wypoczynku wkomponowane zostały w lipową aleję zintegrowaną z zielenią. Dodatkowym atutem poznańskich architektów jest wielofunkcyjność tego miejsca – niewielka niecka na placu może pełnić różne funkcje (w zależności od potrzeb i pory roku), latem może tworzyć płytkie oczko wodne, zimą – ślizgawkę, a w każdym innym przypadku może być osuszona, co umożliwi wykorzystanie całej powierzchni rynku.

 

Po stronie wschodniej rynku w naturalny sposób stworzono strefę rekreacji, tuż przy kamienicach znalazłoby się miejsce dla ogródków letnich (kawiarenek). Na ścianach Zakładu Karnego umieszczone miałyby być tablice informacyjne nawiązujące do historii więzienia oraz wcześniejszej komory celnej.


Na podstawie pracy poznańskich architektów przygotowany zostanie projekt zagospodarowania rynku. Konieczne jest jednak uwzględnienie sugestii i uwag komisji konkursowej, dotyczących m.in. kolorystyki (szczególnie przed kościołem), rodzaju nawierzchni (rezygnacja z drobnego bruku na rzecz większych kostek), kompozycji pasa zielenie od strony zachodniej, a także konieczności zachowania komunikacji przelotowej od frontu kościoła.

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close