Z życia Fordonu

Raport z budowy linii tramwajowej do Fordonu

Drogowcy nieprzerwanie pracują przy budowie linii tramwajowej, która już w 2015 r. ma połączyć Fordon z centrum miasta. Obecnie prowadzone są prace w okolicach ul. Wyścigowej, w związku z czym zamknięty został przejazd przez tę ulicę na wysokości pętli autobusowej – trwa tam budowa kanalizacji oraz nowej pętli tramwajowej. Wykonano też część nowego koryta po wschodniej stronie ul. Wyścigowej, w którym ułożone będzie torowisko.

 

Na znaczne utrudnienia muszą również liczyć kierowcy podróżujący ul. Kamienną (wyłączony z ruchu jest jeden pas), trwa tam bowiem budowa podpór estakady, która ma być poprowadzona przez stację kolejową Bydgoszcz Wschód i dalej ulicami Inwalidów i Lewińskiego. Przy ul. Lewińskiego trwa betonowanie pierwszej podpory, natomiast od strony ul. Fordońskiej gotowych jest już 5 fundamentów i podpora. Niedługo mają się rozpocząć prace na terenach kolejowych, stawiane będą tu kolejne podpory oraz przebudowywana będzie stacja Bydgoszcz Wschód – miejsce głównego węzła przesiadkowego.

 

Duże zmiany dla kierowców i pasażerów od maja!

 

Według przygotowanych projektów, od początku maja czekają kierowców i pasażerów duże zmiany na ul. Fordońskiej. Wykonywane tam będą nowe rozjazdy, umożliwiające wjazd na pętlę tramwajową oraz w kierunku Fordonu.

Konieczne będzie wykonanie między innymi kanalizacji ze studniami o głębokości ponad 6 metrów, czy wylewania betonowego łoża pod torowisko. Spowoduje to, ze względów bezpieczeństwa, wyłączenie z ruchu północnej jezdni. Na południowej jezdni wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Dodatkowo w kierunku centrum, dla pojazdów osobowych, wytyczony zostanie jeszcze jeden objazd przez ul. Wyścigową, pętlę autobusową, ul. Startową i Towarową.

 

Prace w Fordonie

 

Prace przy linii tramwajowej trwają również w samym Fordonie. Rozpoczęto kolejny etap prac w okolicach ul. Akademickiej. Trwają tam roboty ziemne przygotowujące teren do budowy nowego odcinka ul. Korfantego. Pozwoli to na likwidację niebezpiecznego skrzyżowania (łuku) z łamanym pierwszeństwem przejazdu. W kwietniu planowane jest tam rozpoczęcie prac związanych z układaniem krawężników. Te prace nie spowodują jednak większych utrudnień dla kierowców. Po wybudowaniu nowego odcinka zostanie tam przełożony ruch, a stare fragmenty ulic będą rozbierane, by umożliwić budowę kolejnej pętli awaryjnej.

 

Przez najbliższe miesiące prace prowadzone będą przede wszystkim na odcinku od ul. Wyścigowej do ul. Korfantego, jak również od ul. Piłsudskiego do Mariampola. Na całym 10-kilometrowym odcinku powstawać będzie kanalizacja oraz inne instalacje podziemne.

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Back to top button
Close