Z życia Fordonu

Ranking uczelni wyższych tygodnika „Wprost”

Tygodnik „Wprost” jak co roku przygotował ranking uczelni wyższych. Uczelnie z naszego województwa też zostały w nim ujęte. Ranking ukazał się niedawno w najnowszym numerze tygodnika.

 

Jurorami byli pracodawcy. Na podstawie ich wskazań wyłoniono listę dziedzin, których specjaliści są poszukiwani. W ramach każdej z poszukiwanych dziedzin została utworzona lista szkół, które kształcą w tych kierunkach, pracodawcy ocenili, które robią to najlepiej. 

 

Ranking napisany został w oparciu o kwestionariusze, które wypełniło w marcu pracodawcy, byli wśród  nich prezesi, wiceprezesi, szefowie działów HR a także inne osoby odpowiedzialne za politykę personalną, czy rekrutacje potencjalnych pracowników. Został on wysłany do 500 największych pod względem przychodów polskich firm jak informują jego autorzy. 

 

Zestawienie zdominowane zostało przez politechniki, w pierwszej dziesiątce znalazło aż osiem uczelni tego typu i tylko jeden uniwersytet oraz uczelnia ekonomiczną. 

 

Niestety bydgoskie uczelnie nadal plasują się poza pierwsza dziesiątką.

 

W tym roku Uniwersytet Kazimierza Wielkiego awansuje o 13 miejsc w stosunku do roku poprzedniego. Uczelnia awansowała w ten sposób z miejsca 40 na 27.

 

 „Jestem pewien, że fakt, iż jesteśmy w czołówce uczelni wyższych w Polsce, których absolwenci są najbardziej poszukiwani na rynku pracy, to efekt realizacji strategii UKW. Systematycznie dostosowujemy prowadzone kierunki i specjalności do oczekiwań pracodawców i rynku pracy. Na UKW odbywają się regularne spotkania z pracodawcami (tzw. interesariuszami), którzy podpowiadają, jakich umiejętności i jakiej wiedzy oczekują do przyszłych pracowników. Dzięki temu, mając bezpośrednie wskazówki od biznesu, wprowadzamy zmiany w programach kształcenia tak, aby jak najlepiej przygotowały studentów UKW do zdobycia wiedzy na najwyższym poziomie i wyposażyły w najlepsze narzędzia do zdobycia pracy, jako absolwenci. ” – mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

 

Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy w tegorocznym rankingu spadł o 6 miejsc, w efekcie znalazł się na 30 miejscu.  Jednak wśród pracodawców z regionu uczelnia jest dobrze oceniania, chętnie zatrudniają oni specjalistów kończących UTP. 

 

Kierunki związane z energetyką i automatyką najlepiej studiować na AGH, informatykę, telekomunikację i elektronikę – na Politechnice Wrocławskiej, budownictwo – na Politechnice Warszawskiej.

 

W przypadku kierunków ekonomicznych, najlepiej wypada Szkoła Główna Handlowa – przed Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. UW to natomiast raj dla studentów prawa oraz nauk społecznych i humanistycznych – czytamy w tygodniku „Wprost”.

 

Z najnowszym rankingiem można zapoznać się w tygodniku „Wprost”. Dostępny on jest także w formie e-wydania TUTAJ

(hh)

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Back to top button
Close