Z życia Fordonu

Komunikacja tramwajowa i autobusowa w Fordonie

Wiadomo już, że mieszkańcy Fordonu będą mogli korzystać z nowej linii tramwajowej dopiero od 16 stycznia 2016 r., czyli dwa tygodnie później niż zakładano. Na opóźnienia miało wpływ kilka czynników, m.in.: duża liczba zamówień oraz nieterminowe dostarczenie podzespołów od kontrahentów – informuje Pesa Bydgoszcz SA.

 

Do obsługi pasażerów skierowane zostaną cztery linie tramwajowe oraz połączenia autobusowe, i tak:

 

Do pętli Łoskoń kursować będą dwie linie nr 3 (na Wilczak) oraz nr 5 (na Rycerską). Na osiedlu Niepodległości kursować będą linia nr 7 ( na Kapuściska) i nr 10 (do Lasu Gdańskiego). Nie będzie już konieczności dalszego utrzymywania linii autobusowych nr 70 i 84, które do tej pory obsługiwały osiedla położone wzdłuż ul. Akademickiej i Andersa.

 

Linia nr 69 zostanie rozdzielona na dwie o numerach 69 – przez Centrum Onkologii i Rejewskiego oraz 89 – przez Kaliskiego UTP. Obie linie będą ze sobą ściśle powiązane i będą kursowały przemiennie.

 

Już niedługo na Czyżkówko dojedziemy z Fordonu bez przesiadek. Autobusy linii nr 83 wprowadzone zostaną na nową trasę przebiegu i będą kursowały z os. Tatrzańskiego do Czyżkówka ulicami: Peplińską, Twardzickiego, Korfantego, Akademicką, Kaliskiego, Fordońską, Kamienną, Artyleryjską, Pileckiego, Nad Torem i Deszczową. Dzięki temu mieszkańcy północnych dzielnic Fordonu zyskają bezpośrednie połączenie m.in. z osiedlami Bielawy, Bartodzieje, Leśne, Jachcice i Czyżkówko. Uzupełniona zostanie także luka w układzie komunikacyjnym miasta polegająca na braku przebiegu jakiejkolwiek linii komunikacyjnej na odcinku Kamienna / Sułkowskiego –rondo Maczka.

 

Linia nr 74 będzie kursowała na niezmienionej trasie, tj. z pętli przy ul. Wyścigowej przez Brdyujście, Bajkę do os. Tatrzańskiego, a linie nr 81 i 82 będą dowoziły pasażerów do nowych linii tramwajowych na terenie Fordonu – autobusy nr 81 będą jeżździły z Tatrzańskiego przez ul. Wyzwolenia, Geodetów, Bora-Komorowskiego, pętlę Nad Wisłą, Piłsudskiego, Wyzwolenia, Fordon Rynek, ul. Fordońską, Brzechwy, Skarżyńskiego, Twardzickiego, Kleeberga, Andersa, Kaliskiego, Akademicką, Centrum Onkologii, Rejewskiego do ronda przy kompleksie handlowym IKEA (oznaczone kursy będą wydłużone do pętli Brdyujście na ul. Witebskiej), natomiast autobusy nr 82 – z Tatrzańskiego do Fordonu Rynku przez ul. Wyzwolenia i Orląt Lwowskich, natomiast od ul. Akademickiej będzie trasowana przez ul. Korfantego i Pod Skarpą do pętli Jasiniecka.

 

Nadal funkcjonować będzie linia autobusowa nr 65. Od os. Leśnego do Starego Fordonu przebieg linii pozostanie niezmieniony, następnie wszystkie kursy tej linii będą trasowane ul. Wyzwolenia, Andersa i Piłsudskiego do pętli Nad Wisłą. W ciągu ul. Wyzwolenia linia zostanie zastąpiona przez linię nr 82 kursującą z wyższą i regularną częstotliwością. Umożliwi także mieszkańcom os. Nad Wisłą dojazd do linii tramwajowej.

 

Przebieg sezonowej linii autobusowej nr 75 obsługującej w weekendy w sezonie letnim Ostromecko zostanie skrócony do pętli na os. Przylesie. Autobusy będą trasowane ul. Twardzickiego, Pelplińską, Orląt Lwowskich i Wyzwolenia. W rejonie os. Przylesie oraz Niepodległości będzie także możliwa przesiadka na komunikację tramwajową w kierunku centrum miasta. Poprawiona zostanie także możliwość dojazdu do Ostromecka z północnych rejonów Fordonu.

 

Nowy Swing w liczbach:

  • liczba miejsc siedzących stacjonarnych: 49
  • liczba miejsc stojących: 153
  • liczba miejsc ogółem: 202
  • liczba nowych Swingów: 12 sztuk
  • koszt jednego tramwaju: 9,1 mln zł

 

 

Źródło: UM Bydgoszczy

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close