Z życia Fordonu

IX Europejskie Spotkania Artystyczne

 Dziś (piątek 17 października) rozpoczynają się Europejskie Spotkania Artystyczne, czyli festiwal wielu sztuk. Festiwal to spotkania z twórcami, wymiana myśli i wrażeń związanych ze sztuką wywodzącą się z wielu krajów i kultur.

 

Tegoroczne Europejskie Spotkania Artystyczne przebiegną pod hasłem: Spotkanie z kulturą i sztuką francuską.

 

PROGRAM:

 

17 października (piątek)

godz. 14.00, Miejskie Centrum Kultury  -> Amaury du Closel

 

Spotkanie z dyrygentem i kompozytorem z udziałem Magdaleny Kozber i Anny Szamotuły.

 

Amaury du Closel jest jedną z ważniejszych osobowości świata muzycznego we Francji. Dyrygent, kompozytor, dyrektor artystyczny Kameraty w Wersalu, Opery Kameralnej w Paryżu. Zwycięzca konkursu w Lugano w 1986 roku, laureat konkursów dyrygenckich: w Parmie, Tokyo i Besançon.

 

17 października (piątek)

godz. 19.30, Pałac w Ostromecku ->Koncert inauguracyjny festiwalu „Muzyka i Poezja”

 

Wykonawcy:

 

Christel Rayneau – flet / Liviu Stanese – altówka / Barbara Marcinkowska – wiolonczela / Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian / Witold Szulc – recytacja.

 

W programie poezja i muzyka francuska.

 

Christel Rayneau jest jedną z najlepszych flecistek swojego pokolenia, wspaniałą odtwórczynią muzyki współczesnej. Jest pierwszą florecistką w orkiestrze Lamoureux w Paryżu i w Operze w Massy.

 

Liviu Stanese – jeden z największych obecnie altowiolistów. Urodzony w Rumunii od 40 lat mieszka w Paryżu. Ukończył Konserwatorium w Paryżu i w Brukseli. W latach 1977-1986 był koncertmistrzem w Orkiestrze Radia Francuskiego.

 

Barbara Marcinkowska – wiolonczelistka i solistka, pedagog, Profesor Tytularny Konserwatorium Narodowego w Wersalu, Doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie.

 

Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

 

Witold Szulc – aktor, ale także wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Absolwent PWST w Krakowie. Współpracuje z wieloma teatrami dramatycznymi, jak i muzycznymi.

 

18 października (sobota)

godz. 10.00-14.00, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy -> Masters classes

 

Profesorowie: Christel Rayneau / Amaury du Closel / Liviu Stanese / Barbara Marcinkowska

 

18 października (sobota)

godz. 17.30, MCK (foyer) -> wernisaż malarki Agnés Montelhiet

 

Agnés Montelhiet – francuska malarka i rzeźbiarka, studiowała malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Genewie i Paryżu a także w paryskiej Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych. Od 1975 roku bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych jak Salon des Independants, Salon d’Atomne.

 

18 października (sobota)

godz. 18.30, MCK -> spotkanie z Ritą Gombrowicz

 

Z okazji 110. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza oraz z Annie Trassaert wydawcą z wydawnictwa Gallimard. Rozmowa, prezentacja filmów dokumentalnych, prezentacja książek Rity Gombrowicz. Fragmenty dzienników Gombrowicza czyta Witold Szulc.

 

Rita Gombrowicz – żona Witolda Gombrowicza. Francuska pisarka i teoretyk literatury pochodzenia kanadyjskiego. Studiowała na Uniwersytecie w Montrealu i na Sorbonie. W 1964 roku spotyka Witolda Gombrowicza, zostaje jego sekretarką, później żoną.

 

Annie Trassaert jest jednym z wydawców w wydawnictwie Gallimard w Paryżu od 1994 roku. Jest odpowiedzialna za wiele kolekcji humanistycznych, także dla młodzieży.

 

19 października (niedziela)

godz. 16.00, Sala Wodociągów w Bydgoszczy -> koncert „Młode Talenty”

 

W wykonaniu uczestników master classes.

 

19 października (niedziela)

godz. 19.00, MCK -> seans „Malarstwo en direct”

 

Malowanie bezpośrednio z transmisją na ekran. Agnés Montelhiet – malarstwo. Barbara Marcinkowska – wiolonczela.

 

W programie utwory na wiolonczelę solo: Piotr Moss – “Plainte” / Antoine Tisné – “Elégie II” / Jean-Paul Bottemanne – “Vega III” / Alina Piechowska – “Procés” / Piotr Moss – “Thren” / Régis Campo – “Dance”

 

19 października (niedziela)

godz. 20.00, MCK -> koncert piosenki francuskiej Johna Banzai (śpiew i gitara)

 

W programie:

 

John Banzaï – (pseudonim artystyczny Johna Mitko) śpiewający poeta pochodzenia polskiego, urodził się w Paryżu w 1972 roku.

Mam polską duszę, angielskie nazwisko i wychowałem się we Francji, gdzie mieszkam od urodzenia. Nie czuję się ograniczony żadnym stylem w muzyce jak rap, jazz – slam, piosenka literacka. Sam piszę teksty i komponuję muzykę. Najchętniej piszę o miłości i łączę romantyzm z humorem.

 

Fot. materiały organizatora

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Back to top button
Close