Z życia Fordonu

Hulajnogi elektryczne – ważne zmiany!

Dziś – 20 maja tr. weszła w życie ustawa regulująca status hulajnóg elektrycznych i zasad korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Hulajnoga elektryczna w znowelizowanych przepisach ma status pojazdu, w związku z tym:

  • kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h
  • gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, kierujący jest obowiązany korzystać z jezdni z prędkością nie większą niż 30 km/h
  • kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, ale pod warunkiem, że jedzie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowuje szczególną ostrożność, ustępuje pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudnia ruchu pieszemu.

Hulajnogą elektryczną mogą kierować osoby od 10. roku życia, ale posiadające kartę rowerową. UWAGA – poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej!

Hulajnogi należy parkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika, w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu pieszym.

Komentarze

komentarze

Tagi

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close