Z życia Fordonu

Fordoński most do remontu


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o planowanym remoncie lub przebudowie fordońskiego mostu. Koszt inwestycji może wynieść od 100 do 300 mln zł – decyzja zależeć będzie od przeprowadzonej analizy ekonomicznej.

Stan techniczny mostu określony został jako ostrzegawczy. Dobra wiadomość jest taka, że nie chodzi o konstrukcję, a nawierzchnię drogi na odcinku od mostu do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 551. Dużym problemem jest również postępująca korozja elementów, a także to iż most jest po prostu za wąski.

Pod uwagę brane są trzy warianty:

  • generalny remont – opcja najtańsza, która zakłada np. rozebranie nawierzchni jezdni i chodników, krawężników, izolacji, wykonanie izolacji natryskowej płyty pomostu, wykonanie nowej nawierzchni i renowacja zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji kratowej przęseł (koszt remontu ok. 62,7 mln zł oraz 44,5 mln zł budowa i rozbiórka mostu tymczasowego)
  • generalny remont i poszerzenie mostu – chodnik zostałby poszerzony do 3,5 m (teraz ma 1,7 m) i wzbogacony o pas dla rowerów, ponadto planowane jest wybudowanie ronda w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 80 i drogi wojewódzkiej nr 551 w Strzyżawie (koszt całości inwestycji ok. 145,5 mln zł)
  • remont mostu i budowa drugiego – stary most miałby jeden pas ruchu w kierunku Torunia i tory kolejowe, a nowy – dwa pasy ruchu w kierunku Bydgoszczy, a także ciąg pieszo-rowerowy (koszt całości inwestycji to ok. 288 mln zł)

Decyzja w tej sprawie ma być podjęta jeszcze w tym roku.

Komentarze

komentarze

Tagi

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close