Z życia Fordonu

Europejska Noc Muzeów

Co roku w majowy weekend organizowana jest Europejska Noc Muzeów. 

 

Tradycyjnie już w Bydgoszczy również odbędzie się Noc Muzeów, która rozpocznie się w sobotę 17 maja, zakończy w niedzielę 18 maja w bardzo wczesnych godzinach porannych, kiedy zazwyczaj większość z nas jeszcze śpi. 

 

Główną ideą organizacji tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy. 

 

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów obchodzonej w Bydgoszczy, swoje podwoje dla zwiedzających otworzą następujące muzea:

– Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

– Muzeum Wojsk Lądowych

– Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

– Muzeum Wodociągów 

– Muzeum Fotografii w Bydgoszczy 

– Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego 

– Muzeum Mydła i Historii Brudu

– Muzeum Oświaty

 

Wstęp do muzeów jest wolny. 

 

Poniżej prezentujemy program Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy:

 

1. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy


Spichrze nad Brdą , ul. Grodzka 7-11 / 17.00 – 01.00

17.00 – 18.30 Malowana Baba, Malowany Dziad – zapraszamy na warsztaty plastyczne wszystkie dzieci i dorosłych, którzy chcą wziąć udział we wspólnym tworzeniu barwnej tablicy z postaciami 
w strojach ludowych. Po wspólnej zabawie zachęcamy do wykonania pamiątkowej fotografii. (Amfiteatr)

 

19.00 – 20.00 Kujawiak z oberkiem – występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej podczas którego zaprezentowany zostanie układ różnych tańców i piosenek ludowych tj. kujon, kujawiak 
z oberkiem, polka, przyśpiewki oberkowe z solówkami. (Amfiteatr)

 

22.00 Kulturalnie wieczorową porą
Etnodesign wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo… – poznaj sekrety wystawy i udaj się w podróż z przewodnikiem. 

 


Zbiory archeologiczne , ul. Mennica 2 / 17.00 – 01.00

17.00 – 22.00 W obiektywie – zapraszamy przed budynek Zbiorów Archeologicznych, gdzie będzie można przenieść się w czasie, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie w przebraniu legionisty rzymskiego!
(plener)

 

18.00 Kulturalnie wieczorową porą 
W świecie wojen, wierzeń i magii – tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Zapraszamy dzieci by zabrały swoich rodziców w podróż w pradzieje. Podczas interaktywnego zwiedzania dowiesz się: o wojowniczych plemionach zamieszkujących okolice Bydgoszczy w pierwszych wiekach naszej ery, o tajemnicach kręgów kamiennych, o magicznych zabiegach i rytuałach pogrzebowych, a na koniec będziesz mógł wcielić się w wojownika z przełomu er lub pradawną białogłowę.

 

18.00 – 22.00 Konserwacje-wariacje – jeśli chcesz zapoznać się ze specyfiką pracy konserwatora zabytków, zapraszamy na warsztaty podczas których zademonstrowane zostaną techniki naprawy płótna m.in. jego ubytków i uszkodzeń. (Piwnica Białego Spichrza)

 

22.00 Kulturalnie wieczorową porą 
W świecie wojen, wierzeń i magii. Rzecz o ludach z Pomorza i Kujaw w pierwszych wiekach naszej ery – interaktywne, kuratorskie oprowadzenie po wystawie Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza poświęconej pradziejom. Podczas zwiedzania szczególna uwaga zostanie zwrócona na zagadnienia związane ze znaleziskami militariów, obrządkiem pogrzebowym i zabiegami magicznymi.

 

 

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4 / 17.00 – 01.00

17.00 Otwarcie wystawy Dzieje Pieniądza. Starożytny Rzym
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane gospodarczo-ekonomiczne funkcje pieniądza w czasach starożytnego Rzymu. Zaaranżowane na wystawie antyczne targowisko stanie się pretekstem do ukazania wpływu na postęp cywilizacyjny polegający na stymulacji produkcji i handlu oraz zawieranie wielkich i małych (codziennych) transakcji. 

 

17.00 – 22.00 Na chwałę Rzymu! – poznaj antyczne gry i zabawy. Tylko dziś repliki gier w jakie grano ponad 2000 lat temu! (Plener)

 

17.00 – 22.00 Stragan Terencji – wszystkich zainteresowanych rzemiosłem oraz życiem codziennym starożytnych Rzymian zapraszamy do stoiska Rzymianki, która zaprezentuje m.in. biżuterię antyczną, ceramikę, szkło, przybory toaletowe oraz piśmiennicze. (Plener)

 

17.00 – 1.00 Legio XXI Rapax – tylko tej Nocy Wyspa Młyńska zamieni się w Imperium Romanum. Przybyli legioniści rzymscy zademonstrują pokazy musztry wojskowej i techniki walki. Na specjalnie wydzielonych stanowiskach będzie można zapoznać się z uzbrojeniem rzymskim, ekwipunkiem marszowym legionisty czy przedmiotami do budowy wałów. (Plener)

 

17.00 – 1.00 Okno na świat, czyli… rzecz o Kanale Bydgoskim – w ramach Roku Kanału Bydgoskiego zapraszamy na wystawę Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość, na której prezentowany będzie film o Kanale Bydgoskim.

 

20.00 – 21.00 Armia rzymska w dobie wczesnego cesarstwa. Struktura, organizacja, uzbrojenie – zapraszamy na wykład Cezarego Wyszyńskiego (członka grupy rekonstrukcyjnej) dotyczący uzbrojenia i ekwipunku legionisty rzymskiego. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Muzealne Perły, podczas którego zaprezentowane zostaną OSTROGI WOJÓW z II/III wieku.

 

21.00 Kulturalnie wieczorową porą 
Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym – wszystkich miłośników starożytności z pewnością zainteresuje fakt, że tej nocy przygotowaliśmy pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Musisz tu być! 

 

23.00 Kulturalnie wieczorową porą 
Mennica bydgoska – czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach 1594–1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.

 

 

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8 / 17.00 – 01.00

17.00 – 18.00 Malowanie-sypanie – wszystkie dzieci, które chciałyby usypać obraz z kolorowego piasku zapraszamy przed Galerię Sztuki Nowoczesnej. Razem stworzymy arcydzieło! (Plener – warsztat zależny od warunków pogodowych) Ponadto, każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w konkursie Bawmy się Sztuką, w którym zostaną rozlosowane nagrody. Szczegółowych informacji udzielą prowadzący warsztaty.

 

17.00 – 01.00 Muzeum Utracone – zapraszamy na prezentację filmu o utraconych dziełach sztuki. (Antresola)

 

18.00 – 18.30 12’30 – prezentacja nowego nabytku Muzeum przez autorkę Bognę Burską

 

19.00 Otwarcie wystawy XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka
Wystawa pokonkursowa organizowana jest od 1977 r. Konkurs ma na celu uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego grafika, który osiągnął niebywałe mistrzostwo w technice linorytu. 

 

20.00 – 21.30 Przegląd filmów found footage Bogny Burskiej połączony z dyskusją

Filmy stanowią cykl projekcji, na który składają się realizacje found footage powstałe w latach 
2004–2011 we współpracy z montażystą Michałem Januszańcem. Inspiracją i równocześnie tworzywem realizacji Burskiej są filmy z głównego nurtu kina. Artystka wyszukuje sceny i kadry, następnie łączy je z sobą i przeplata, tworząc w ten sposób nową narrację i jakość plastyczną.

 

21.00 – 00.00 Czas na grafikę – pokaz wykonywania linorytu przez artystę grafika Jana Gordona 

 

21.00 – 1.00 Teka graficzna – jeśli interesujesz się grafiką, chciałbyś dowiedzieć się więcej 
o technice wypukłodruku, przyjdź do Galerii na wystawę XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Wystawa pokonkursowa. Pokaz dzieł i warsztatu Józefa Gielniaka. O arkanach sztuki graficznej opowie starszy kustosz, kierownik Działu Grafiki Barbara Chojnacka.

 

23.00 Kulturalnie wieczorową porą 
Galeria Sztuki Nowoczesnej – jeśli ciekawi cię Sztuka Polska XX i XXI w., przyjdź do Muzeum! 
W programie interaktywne oprowadzanie. 

 

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7 / 17.00 – 01.00

17.00 – 17.30 Sztuka dla Malucha – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka Pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji zapoznając je z prezentowanymi zbiorami.

 

17.30 – 19.00 Strefa Fantazji – portret to opowieść o emocjach i uczuciach. Popuść wodze fantazji i dokończ wizerunek z obrazów Leona Wyczółkowskiego. (plener)

 

17.30 – 21.00 Układanka – zgadywanka – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji. (plener)

 

21.00 Kulturalnie wieczorową porą 
Twórczość Leona Wyczółkowskiego – jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z nasza wystawą… teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku w blasku księżyca.

 

Exploseum / 17.00 – 20.00

17.00 – 20.00 Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg – gra terenowa, która rozgrywana będzie na terenie Exploseum. 

 

17.00 – 20.00 1157 – samodzielne zwiedzanie budynku 1157, w którym zainstalowano pięć stanowisk ze wspomnieniami pracowników m.in.: historię robotnika z wielonarodowościowej ekipy monterów, opowieść gońca rowerowego pracującego na całym terenie DAG Fabrik Bromberg czy też relację pracownicy strefy produkcji prochu bezdymnego (POL-Betrieb).

 

17.00 – 20.00 Explo – strzelnica – zapraszamy wszystkich miłośników broni na profesjonalne stanowiska strzeleckie, na których można będzie sprawdzić swoją celność strzelając replikami karabinów i pistoletów. 

 

 

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Ryszarda Berwińskiego 4 / 17.00 – 00.00

W tym roku odkryjemy przed Państwem kulisy świata wielkiej polityki i „spotkań na szczycie”. Wystawa pt. Upominki w świecie dyplomacji, uzupełniona o najnowsze nabytki, pozwoli poznać ten niezwykle ciekawy i owiany mgłą tajemnicy aspekt wizyt państwowych. Dla miłośników militariów przygotowaliśmy ekspozycje mundurów z okresu II wojny światowej. Chętni będą mogli przymierzyć bateldres i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.

 

 

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Królowej Jadwigi 14 / 18.00 – 01.00

18.00 Światłem malowane – otwarcie wystawy uczniów Technikum Fotochemicznego ZSCH w Bydgoszczy

19.00 Warsztat Fotografa Analogowego – wykonywanie powiększeń w ciemni, także z własnych negatywów pod okiem fachowca

19.00 Portret w dwóch aranżacjach – zdjęcia w plenerze oraz atelier

Konkurs Fotografii moc w Muzealną Noc na najciekawsze zdjęcie wykonane podczas Nocy Muzeów

 

 

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, ul. Nowogrodzka 3 / 16.00 – 01.00

16.00 – 18.00 Królowa jest tylko jedna – Syreniada – zlot właścicieli syren i nie tylko. Możliwość zapoznania się z samochodami, które przez lata uważane były za królowe polskich szos.

18.00 – 19.00 Śluza Trapezowa – wykład Roberta Grochowskiego nt. unikatowej w skali całego świata śluzy.

18.00 – 23.00 Od Brdy Staropolskiej do Pancerniackiej Sagi – piknik multihistoryczny nad starym Kanałem Bydgoskim. Możliwość zapoznania się z kulturą materialną ziem polskich od średniowiecza do XX wieku. W ramach obozowiska średniowiecznego, nowożytnego, XVIII – wiecznego i z okresu I i II wojny światowej zaprezentowana zostanie bogata kultura naszych przodków, w tym stroje, wyposażenie i broń z poszczególnych epok. Zaprezentowane zostaną również stoiska z dawnymi zawodami oraz żywy obraz przedstawiający Fryderyka II pokazującego Kanał Bydgoski na mapie. Przedstawiona zostanie historia kręcenia Pancerniackiej Sagi w mieście nad Brdą. Na widzów czekają scenki rodzajowe oraz liczne konkursy. 

19.00 – 01.00 Bydgoska Scylla i Charybda – oprowadzanie po wystawie

 

 

Muzeum Oświaty, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4 / 17.00 – 00.00

Muzeum Oświaty zaprasza na zwiedzanie wystaw:
– Szkoła naszych dziadków i pradziadków
– Szkolnictwo w okresie PRL
– Drogi zdobywania zawodu nauczyciela
– Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945
– Marian Rejewski – genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin
– Rok Ludzi Wolności – wernisaż wystawy plakatu uczniów z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

Ponadto będzie istniała możliwość, w ramach Wirtualnej nocy w muzeach, obejrzenia fotografii najciekawszych muzeów (pracownia komputerowa – pokój nr 19, I piętro)

 

Muzeum Wodociągów, Stara Hala Pomp, ul. Gdańska 242 / 17.00 – 01.00

Atrakcją Nocy Muzeów w Lesie Gdańskim będą cztery występy Theatrum Mundi z Ryglic, który zaprezentuje przedstawienie edukacyjno – rozrywkowe Przygody Kropli Wody, adresowane głownie dla młodej widowni, w zabawowej formie wyjaśniające zasady obiegu wody w przyrodzie i jego znaczenie dla życia na ziemi. 

Spektakle zaplanowano o godzinach: 16.00, 18.00, 20.00 i 22.00

 

Zwiedzający będą mogli poznać też ekspozycję stałą, między innymi: hydranty i zdroje uliczne, pompy, replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy; współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Obok zabytkowej Hali Pomp zajrzeć można do piętrowego kanału wodno – ściekowego z końca XIX wieku.

 

 

Muzeum Wodociągów, Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1 / 17.00 – 01.00

Podczas Nocy Muzeów w wieży oglądać będzie można unikalną wystawę hełmów, czapek i kapeluszy wojskowych armii kilkunastu państw świata – także takich, których nie ma już na mapach – między innymi: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i armii Berlinga, Bułgarii, Czech i Czechosłowacji, Danii, Jugosławii, Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Republiki Federalnej Niemiec; Norwegii, Szwecji, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Eksponowane będą tez elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierzy.

Dostępna będzie również ekspozycja stała: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; beczkę woziwody, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów (najwyższy powszechnie dostępnego punktu w mieście), można podziwiać także przez 4 lunety, panoramę Bydgoszczy.

 

 

Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska 2 / 17.00 – 01.00

– Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali – zwiedzanie ekspozycji stałej 
Pozostałe atrakcje:
– Eksponaty na wyciągnięcie ręki – możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej 
– prezentacja wyposażenia jednostek wojskowych garnizonu bydgoskiego 
– konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami 

 

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 2 / 17.00 – 01.00

Zapraszamy na szereg darmowych atrakcji m.in.:
– wystawę plenerową
– możliwość korzystania z kąpieli w eksponatach
– pranie w baliach i na tarach oraz korzystanie z urządzeń
– oprowadzanie po ulicy Długiej od Bramy do Bramy

 

Biblioteka Bernardynów, ul. Długa 41 / 18.00-23.00

(grupy 15-osobowe, wejście co 30 minut)

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przechowywana jest poklasztorna biblioteka należąca niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów, którzy przybyli do Bydgoszczy w 1480 r. Jest to najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów, jego początki sięgają schyłku XV wieku.

 

Przez kilka wieków biblioteka funkcjonowała jak wiele innych biblio¬tek klasztornych. W XVIII wieku Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim, co przesądziło o dalszych losach konwen¬tu i jego księgozbioru. Wkrótce zakon skasowano, ale jego biblioteka nie została rozproszona. W XIX w. książki przechowywane były w Farze, aż w 1907 r. trafiły do Biblioteki Miejskiej, gdzie zinwentaryzo-wano je i opracowano, i gdzie prze¬chowuje się je do dziś jako odrębną kolekcję.

 

Od 1936 r. Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesne¬go dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarno¬ści społeczeństwa miasta.

 

Zabytkowy księgozbiór składa się z 1374 woluminów, które zawierają 1555 dzieł. Zasób ten jest zróżnicowany treściowo, choć naturalnie najliczniej¬sze są dzieła z zakresu teologii i filozofii. Chlubą każdej biblioteki są inkunabuły, druki wydane do końca 1500 roku. W zbiorze bernardynów jest ich 97. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest jedyna zachowana na świecie ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników”, wy¬dana we Florencji w 1489 r.

 

O wartości Biblioteki Bernardynów nie decyduje jednak ilość cenio¬nych na rynku zabytków sztuki drukarskiej. Podobny lub nawet lepszy księ¬gozbiór można zgromadzić w nowych bibliotekach. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, która jest częścią historii miasta.

 

Introligatornia biblioteczna , ul. Długa 39 / 18.00-23.00

(co godzinę pokaz oprawy książki)

 

Książka w postaci, którą znamy obecnie, swój wygląd zawdzięcza pracy introligatorów. Warsztatów introligatorskich, w których książki oprawia się ręcznie, jest coraz mniej. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy posiada własną introligatornię od 1 listopada 1923 roku. Dzięki subwencjom ministerialnym dyrektor Witold Bełza wyposażył pracownię w niezbędne urządzenia, które wykorzystywane są do dziś.

 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

 

Zdjęcia materiały organizatora.

 

   

 

(hh)

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close