Dziś 14 lutego – WALENTYNKI

Walentynki ? święto wszystkich zakochanych, w tym dniu obdarowujemy siebie romantycznymi prezentami, kwiatami, liścikami. Niewielu jednak wie, że walentynki obchodzono już w średniowieczu, a pierwowzorem tego święta była starorzymska Luperkalia. Wtedy to, w dniach 14-15 lutego obchodzono święto, które miało zapewnić płodność ludzi, pól i stad, ku czci Fauna o przydomku Lupercus.

Do Polski walentynki trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

Święty Walenty był z wykształcenia lekarzem, a z powołania duchownym. Żył w III wieku chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim, za panowania cesarza Klaudiusza II, który zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, uważał bowiem, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Biskup Walenty jednak przeciwstawił się cesarskim rozkazom i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to ukarany i wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Według legendy –  narzeczona, pod wpływem miłości, odzyskała wzrok. Gdy wieści o tym dotarły do cesarza, ten kazał zabić Walentego. Egzekucję wyznaczono na dzień 14 lutego 269 r. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał – „Od Twojego Walentego”. Dlatego też 14 lutego uznawany jest za dzień zakochanych.

Z okazji walentynek – dużo miłości dla wszystkich życzy cała redakcja fordon.pl

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Back to top button
Close