Z życia Fordonu

Dzień Wolnej Sztuki w Bydgoszczy

26 kwietnia  o godzinie 12.00 po raz kolejny poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach, reakcji na zadawane pytania, postrzeganie danego dzieła.

 

Organizatorzy wychodzą, z założenia, że każde dzieło ma swoja własną historie, wystarczy tylko w nią się wsłuchać. Zachęcają oni zwiedzających w ten sposób do postawienia na jakość a nie ilość zwiedzania. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

 

Odpowiedzią na to jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki a także Dzień Wolnej Sztuki, kiedy to zwiedzający zachecani są do zapoznania się tylko z pięcioma wybranymi z całej ekspozycji dziełami.  

Lista muzeów w Polsce biorących udział w akcji w 2014 roku znajduje się TUTAJ

 

W chwili obecnej zgłosiło się 46 muzeów, cały czas dołączają do nich kolejne. 

 

W Bydgoszczy na Dzień Wolnej Sztuki zaprasza Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w którym następujące dzieła opowiadać będą swoje historie:

1. Leszek Sobocki, Śmierć Sobockiego, 1978
2. Zbigniew Libera, You can shave the baby, 1995
3. Marcin Berdyszak, Robofruit, 2000
4. Jacek Sroka, Symbiotec Fo, 2004
5. Jarosław Kozłowski, Ostre przedmioty, 1993

 

Dzień Wolnej Sztuki został objęty patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i portalu Muzealnictwo.com

 

Więcej informacji na temat akcji znaleźć można TUTAJ

 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów do powolnego zapoznawania się z prezentowanymi dziełami. 

 

Zdjęcia i źródło materiały organizatora

         

 

(hh)

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close