Będą tańsze bilety oraz autobusy z klimatyzacją i Wi-Fi

W dniu wczorajszym odbyła się konferencja z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego, podczas której przedstawiono „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Bydgoszczy”.

 

Ma być szybciej, wygodniej i taniej – zapowiedział wczoraj prezydent i przedstawił ambitne plany zmian w miejskiej komunikacji.

 

Już w przyszłym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na dziewięcioletnią obsługę trzech linii autobusowych 55, 67 i 69, pierwsze umowy z przewoźnikami obowiązywałyby już od lipca 2014 r. Nowe autobusy mają być wyposażone w klimatyzację oraz Wi-Fi.

 

Zmiany dotyczą również cen biletów i zasad udzielania ulg na przejazdy. Obniżone mają być ceny jednorazowego biletu komunikacji miejskiej z 3,20 zł do 3 zł. Skorzystać również miałyby rodziny wielodzietne, będące w programie Bydgoska Rodzina 3 Plus. Dla nich proponowana jest ulga dotycząca biletów miesięcznych – rodzice 50% zniżki, a dzieci – 25%. Ponadto rodziny z 4 i więcej dzieci miałyby ulgę 100%, a wszyscy posiadacze Bydgoskiej Karty Rodzinnej w soboty, niedziele i święta podróżowaliby komunikacją miejską za darmo.

 

Nie wszyscy jednak zyskaliby na propozycjach ratusza. Pracownicy MZK straciliby prawo bezpłatnych przejazdów, ulga 100% dotyczyłaby tylko kierowców komunikacji podróżujących w godz. od 22.00 do 6.00, czyli w godzinach dojazdu do pracy i powrotu.

 

Zmiany czekają również seniorów – ma zostać podniesiony wiek osób upoważnionych do bezpłatnych przejazdów z 65 lat do 70 lat.

 

Plan zakłada także zwiększenie komunikacji szynowej do 34% w 2015 r. i 41% 2025 r. Założenie to ma być osiągnięte poprzez rozbudowę i budowę sieci, m.in. budowa 9-kilometrowej linii tramwajowej do Fordonu, budowa trasy tramwajowej w ul. Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego, budowa trasy tramwajowej w ulicach: Solskiego, Pięknej, Szubińskiej, Kruszwickiej (wraz z rozbudową układu drogowego), budowa trasy tramwajowej łączącej ul. Fordońską z ul. Toruńską oraz przebudowę sieci, węzłów i przystanków transportu szynowego (fundusze na te cele mają pochodzić ze źródeł unijnych). Wraz z rozwojem sieci transportu szynowego zakładany jest zakup nowych pojazdów o wyższym standardzie (m.in. klimatyzowanych).

 

Podczas konferencji poruszono również temat skomunikowania osiedla Eskulapa w Fordonie. Mamy dwa warianty doprowadzenia komunikacji na os. Eskulapa i jeszcze we wrześniu chcemy podjąć ostateczną decyzję – wyjaśnił zastępca prezydenta Łukasz Niedźwiecki.

Komentarze

komentarze

Ostatnie artykuły

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close